نرم افزار موبایل محاسبه ارتینگ

طراحی و اجرای سیستم های ارتینگ همواره یکی از مهمترین بخش های طراحی تاسیسات الکتریکی در پروژه های صنعتی و ساختمانی بوده  و ازعوامل اصلی تضمین حفاظت از جان اشخاص و تجهیزات موجود بوده است.

  اجرای سیستم زمین مطلوب همواره مستلزم صرف وقت و هزینه  برای حفاری، تامین الکترود ،اجرای اتصالات والکترولیت با کیفیت می باشد. طبیعتاً پیروی از روشهای قدیمی و اغلب غیر شفاف  که صرفاً مبتنی بر تجربه های شخصی می باشند  همواره نمیتوانند قابل دفاع باشند مضاف بر اینکه بازیافت مصالح هم اغلب توجیه پذیر نیست .

از آنجا که ممکن است برای مجریان همواره امکان دسترسی به فرمولها وروابط موجود در استانداردهای معتبر وجود نداشته ویا انجام محاسبات توسط ماشین حساب معمولی سخت وزمان بر باشد تصمیم گرفته شد برنامه ای تهیه ودر دسترس علاقمندان قرار گیرد تاضمن رفع مشکلات فوق این امکان را به طراح یا مجری بدهد تا طرح را در قالب اشکالی ساده شیبه سازی کرده وبا اعمال تغییرات در داده های برنامه ومهندسی معکوس قبل از اجرانسبت به بهبود ویا تغییر سناریوی خود اقدام نماید.

امروزه وجود سیستم عامل های قدرتمندی همچون اندروید روی گوشی های تلفن همراه  این قابلیت را برای مهندسین و طراحان  فراهم کرده تا بتوانند نرم افزار های محاسباتی را سازگار با سیستم عامل گوشی های خود تهیه و نصب نموده و از آن به عنوان یک کامپیوتر کوچک همراه در دفتر طراحی یا در محل پروژه کمک بگیرند

بر این اساس برنامه محاسبه گر سیستم ارتینگ در ۱۰ سناریو تهیه و ضمن استناد به استانداردهای معتبر

( BS –۷۴۳۰ یا  IEEE – 80 )

در معرض دسترسی علاقمندان قرار گرفت.

 با توجه به این که سیستم عامل Android پشتیبانی بیش از ۸۰ درصد گوشی های جهان را به خود اختصاص داده است تصمیم گرفته شد اولین نسخه این نرم افزار با نام Earthing calculator  تهیه و در مارکت رسمی شرکت گوگل  (Google Play) تحت سیستم عامل اندروید در معرض فروش گذاشته شود، که این امر تحقق یافت ..

قابلیت های این نرم افزار به شرح ذیل می باشد:

طراحی سیستم ارتینگ با:

۱. الکترود میله ای

در این روش ضمن وارد کردن مقاومت ویژه خاک

طول میله(L) بر حسب متر و قطر میله (d) بر حسب میلیمتر مقاومت الکترود (Re) محاسبه میشود. (شماره استاندارد  BS -7430

-الکترود میله ای به همراه الکترولیت

در این روش علاوه بر اطلاعات گزینه های قبل مقاومت ویژه الکترولیت

و قطر آن (D) بر حسب سانتیمتر وارد شده و مقاومت الکترود محاسبه میشود. (شماره استاندارد BS -7430)

– الکترودهای میله ای موازی در رئوس مثلث

گاهی استفاده از یک میله جهت حصول مقاومت مطلوب مقدور نمی باشد در این صورت می‌توان با استفاده از ۳الکترود در فواصل مشخص(S) ازهمدیگرو هر کدام با شرایط گزینه ۱شرایط مقاومت الکترود را بهبود بخشید. (شماره استانداردBS – 7430 )

-الکترود های میله ای موازی در مسیریک خط مستقیم

چنانچه استفاده از ۳الکترود در گزینه قبل جوابگوی طراح نبود و فضای پروژه اجرای الکترود های بیشتر را فراهم کرده باشد می‌توان حداکثر ۱۰میله در فواصل مشخص نصب و با تغییر تعداد و فاصله میله ها مقاومت الکترود را تغییر داد. در این حالت به دلیل صرف اقتصادی توصیه میشود شرط  S≥L رعایت گردد. (شماره استانداردBS -7430

-الکترود های میله ای موازی در اطراف یک چهار ضلعی

چنانچه محدودیت فضای پروژه در گزینه قبل اجازه ندهد که میله ها در یک مسیر مستقیم اجرا شوند می توان در چهار ضلعی محصور مطابق شکل نسبت به تغییر تعداد الکترودهادر هر ضلع و فواصل آنها اقدام تا به ارت مورد نظر دسترسی حاصل شوددر این حالت نیز شرط  S≥L نیز توصیه میشود. (شماره استانداردBS -7430 )

 

 

۶-سیستم مش دفنی

گاهی محدودیت حفاری در عمق ایجاب میکند که در عمق کم نسبت به اجرای مش اقدام گردد و در این حالت ضمن شبیه سازی تعداد ردیف ها و ستون های مش و ابعاد هر سلول می‌توان مقاومت مورد نظر را شبیه سازی و سپس اجرا کرد. لازم به ذکر است چنانچه محاسبات ولتاژ گام و ولتاژتماس مد نظر باشد با ید از نرم افزارهای دیگری که امکان محاسبات پیشرفته تر را دارا میباشند استفاده کرد. (شماره استانداردIEEE-80 )

 

۷-الکترود صفحه ای

در این روش می‌توان صرفا با وارد کردن مقاومت ویژه خاک و ابعاد صفحه مقاومت الکترود را محاسبه کرد. (شماره استانداردBS -7430 )

 

 

۸- سیم دفنی

در مکان هایی که حفاری های طولی جهت کابل کشی ها انجام میشود از این روش می‌توان استفاده کرده به این صورت که از سیم بدون روکش به عنوان الکترود ارت استفاده کرد کافی است سایز سیم، عمق کانال و متراژ مسیر را به برنامه داده و مقاومت الکترود را محاسبه کرد. (شماره استانداردBS -7430)

 

۹-تسمه دفنی

در این روش مشابه روش قبل عمل نموده با این تفاوت که به‌جای سیم از تسمه مسی یا آلومینیومی استفاده می‌شود همچنین پیش‌نیاز مربوط به هر گزینه در خصوص ضخامت و عرض تسمه‌ها در شکل نمایش داده‌شده است. (شماره استانداردBS -7430)

 

۱۰.فونداسیون مسلح بتنی

در این روش با وارد کردن مقاومت ویژه خاک محصور کننده فونداسیون ضمن وارد کردن طول ، عرض و ارتفاع فونداسیون مدفون در خاک می توان مقاومت ویژه فونداسیون را  محاسبه نمود.)برگرفته از نشریه power quality application guide,cooper 2004(

 

همان‌طور که ملاحظه می‌شود در تمام مراحل فوق دانستن مقاومت ویژه خاک الزامی است و چنانچه این مقدار اندازه‌گیری نشده باشد طراح می‌تواند با استفاده از پیش‌فرض‌های برنامه  با شناخت وضعیت نسبی زمین مقاومت ویژه خاک را حدس زده و در فرمول وارد کند. درهرحال باید سعی شود بین مقاومت ویژه در عمق‌های مختلف و عمق دفن الکترود تناسب و هماهنگی لازم در نظر گرفته شود تا مقاومت الکترود محاسبه‌شده به مقدار واقعی نزدیک‌تر باشد.

همچنین می‌توان نتیجه محاسبات را به آدرس مشخص ایمیل کرده و به دنبال آن امکانات ذخیره‌سازی و پرینت محاسبات را با ذکر تاریخ، محل پروژه و نام کارفرما فراهم کرد.

همکاران گرامی می‌توانند جهت بهره برداری از برنامه با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید

پشتیبانی خدمات فنی : مهندس حمیدرضا بصراوی      ۰۹۱۳۱۱۶۱۲۷۲

خدمات خرید و نصب     : مهندس هادی بصراوی       ۰۹۱۳۱۶۴۱۸۵۸

همچنین جهت ارایه پیشنهادات و نظرات خود میتوانید با ایمیل ذیل تماس حاصل فرمایید.

info@armanniroo.com